Ogłoszenie Rozporządzenia nr 13 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 14 kwietnia 2026 r.

Dnia 14 kwietnia 2026 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego opublikowano Rozporządzenie nr 13 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 14 kwietnia 2026 r. w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów głogowskiego i polkowickiego (DZ. URZ. WOJ. 2026.1906). Rozporządzenie zostało opublikowane w związku ze stwierdzeniem ogniska choroby zakaźnej rzekomego pomoru drobiu, w zakładach utrzymujących brojlery gatunku kura, na terenie województwa lubuskiego, powiatu nowosolskiego, w miejscowości Bytom Odrzański oraz Kiełcz.

 

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem za obszar zagrożony wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu, uznaje się teren obejmujący w powiecie głogowskim:

a) w gminie Żukowice, miejscowości: Brzeg Głogowski, Czerna, Dobrzejowice, Domaniowice, Kromolin;

b) w gminie Kotla, miejscowości: Skidniów.

W rozporządzeniu określono szczegółowo nakazy i zakazy obowiązujące na obszarze zagrożonym, proszę o zapoznanie się i zastosowanie.

 

Ponadto określono nakazy i zakazy obowiązujące na terenie całego powiatu głogowskiego.

Na terenie powiatów głogowskiego oraz polkowickiego nakazuje się:

1) utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie;

2) karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu.

Na terenie powiatów głogowskiego oraz polkowickiego zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.

 

Rozporzdzenie.pdf

Podpisał: Janina Świerczyńska
Opublikował: Jakub Szymański
Publikacja dnia: 2026-04-15